FİBARO AKILLI EV BAŞLANGIÇ KİTİ

Akıllı Ev Otomasyonuna Başlangıç ​​Kılavuzu

Akıllı ev ya da ev otomasyonu kavramlarını mutlaka duymuşsunuzdur. Belki de akıllı ev otomasyon sistemi için bir görsel ya da reklam görmüşsünüzdür. Evet, akıllı ev otomasyonu dönüşümseldir.

Evinizin veya ofisinizin bütün havasını değiştirebilir. Yine de kafanıza takılan sorular mutlaka vardır ve bu yazımızla siz değerli müşterilerimize akıllı ev otomasyonu bilgisinin temelini vermeyi amaçlıyoruz.

Akıllı Ev Otomasyonu Nedir?

Akıllı ev otomasyonunda, internet bağlantısı için kullandığınız kablosuz ağı, evinizde ki tüm cihazlar ve eşyaların tam kontrolünü sağlamak için akıllı bir cihaza bağlanmasıyla tek bir cihazdan kontrol edersiniz.

Akıllı ev otomasyonu, akıllı cihazlardan ve cihazları kontrol etmek için bir çeşit hub’dan oluşur. Örneğin akıllı hoparlör gibi.. Birçok kişi akıllı cihazları kontrol etmek için Alexa ve Google Asistan’ı kullanmayı tercih ediyor.

Akıllı cihazları kontrol etmek için başka bir seçenekte akıllı bir hub’tur.

Akıllı bir hub söz konusu olduğunda, akıllı cihazlarınızın tümünü kontrol edebileceğiniz telefonunuz da veya tabletiniz de bir uygulama yapılandırılır.

Akıllı ev otomasyonu sayesinde aydınlatma, ses, güvenlik sensörleri, klima kontrolü, video kameraları ve daha fazlasını evden veya kilometrelerce uzaktan kontrol edebilir ve özelleştirebilirsiniz.

Akıllı Ev Sistemleriyle İlgili Bazı Terimler

Denetleyici

Akıllı ev cihazlarınızı kontrol etmenizi sağlar. Bu bir akıllı telefon uygulaması, sesle çalışan bir hoparlör veya evrensel bir uzaktan kumanda olabilir.

Bluetooth LE

Bu protokollerden bir diğeri olan Bluetooth LE, etkinleştirildiğinde hoparlörler gibi cihazlarla eşleştirildiklerinde birbirine yakın (örneğin aynı odada) cihazları birbirine bağlar. LE, çok az güç gerektirdiğinden düşük enerji anlamına gelir.

Hub

Bu akıllı bir ev merkezi, farklı protokollerle uyumlu olabilecek çeşitli aygıtları birbirine bağlar ve tek bir uygulama, ses asistanı veya ekran tabanlı sistem aracılığıyla her şeyin kontrolünü size verir.

Sensör

Akıllı ev yapbozunun kullanışlı bir parçası olan sensör, çevresindeki değişimleri tespit edebilen veya ölçebilen herhangi bir cihazdır. Bu, bir pencereye takılan hareket sensörü olabildiği  gibi, aynı zamanda sıcaklık, nem, hava kalitesi, ışık ve gürültü ölçen özelliklere de sahiptirler.

Akıllı ekran

Bu temelde akıllı bir hoparlördür ancak bir ekran etrafında inşa edilmiştir. Echo Show ve Google Ev Hub’ı akıllı ekranlardır.

Airplay

Wi-Fi kullanan cihazlar arasında ses ve video aktarabilmenizi sağlayan bir tür gadget dili olan Apple’ın protokolüdür.

Coğrafi çitleme

Cihazlarınızın eve yakın olduğunuzu, ön kapıdan girdiğinizi veya ayrıldığınızı bilmelerini sağlayan sanal bir çit. Örneğin akıllı telefonunuz gibi bir cihaz coğrafi bir sınırı geçtiğinde uyarı göndermek için GPS veya RFID teknolojilerini kullanır.

Grup

Aygıtları bir grup olarak kontrol etmek için bir araya topladığınızda. Örneğin, yatak odasındaki her şey, bir sesli komut gibi bir eylemle kapatılabilir veya bir telefon uygulamasında kaydırılabilir.

Sahne

Ev otomasyonuna girerken, bir sahne birden fazla cihaza birden fazla komut göndermenizi sağlar.

Basit bir örnek, akıllı bir aydınlatma sahnesinde bir yeşil, bir mor ve bir sarı ışığa sahip olabilirsiniz, ancak sahneler aynı zamanda ‘Ev’, ‘Yatak’ ve ‘Tatil’ gibi farklı kategorilerde kullanılabilir.

Sesli asistan

Alexa veya Google Asistan için, konuşarak sesli komut  verdiğimiz yardımcılardır.

İşlemler

Önceden belirlenmiş bir dizi akıllı ev kontrol dizisi, bir ses komutuyla eşleştirilir, Alexa veya Google Assistant aracılığıyla iletilir.

Çok odalı ses

Aynı müziği telefonunuzdan veya başka bir medya kaynağından bir odadan daha fazlasında dinletebilen bir hoparlör sistemi. Bu, normalde delme ve kablolama gerektirirken şimdi Wi-Fi ağınız üzerinden çalıştırabilirsiniz.

Nesnelerin İnterneti

IOT olarak da bilinen, akıllı ev cihazları ve sensörler de dahil olmak üzere, aynı zamanda endüstri, iş ve akıllı şehirler de vb. nesnelerin internete bağlanmasıdır.

Zigbee ve Z-Wav

Bu iki popüler akıllı ev protokolü, farklı teknolojik cihazların iletişim kurmasını sağlayan bir mekanizmadır.

Zigbee, hızı ve düşük enerji kullanımıyla bilinir; Wi-Fi performansını artıran mesh ağı için Z-Wave. Diğer protokoller Insteon, X10 ve LightwaveRF’dir.

HVAC

Isıtma, havalandırma, ve klima.

Akıllı Ev Otomasyonu neden bu kadar popüler?

Akıllı ev otomasyonunu bugünün teknolojisiyle elde etmek oldukça kolaydır. Günümüz de Akıllı cihazlar yaygın olarak kullanılmakta ve kablosuz internet sayesinde evinizi otomatikleştirmek her zamankinden daha kolay, aynı zamanda uygun maliyetli.

Akıllı ürünler, enerjideki potansiyel tasarrufları dikkate aldığınızda büyük bir yatırımdır.

Güvenliği ön planda tutuyorsanız, insanların neden kapı zilleri, video kameraları ve güvenlik sensörleri için akıllı ev otomasyonundan yararlandıklarını görebilirsiniz. Birçok kişi akıllı ev otomasyonunu tercih ediyor çünkü evlerini özelleştirmek ve sevdikleri atmosfere ev sahipliği yapmak çok kolay ve eğlenceli.

Ev Otomasyonuna Nasıl Başlarım?

Akıllı ev otomasyonuna başlamak çok basit.

Öncelikle, hedefinizin ne olduğuna karar vermelisiniz. Akıllı ev otomasyonu ile neyi başarmayı umuyorsunuz? Daha fazla kolaylık mı arıyorsunuz?

Evde zaman geçirmenin daha konforlu ve daha heyecanlı olmasını mı istiyorsunuz? Arkadaşlarınızı etkilemek mi istiyorsunuz? Öncelikle hedefinize karar verin.

İkincisi ise, bütçenize karar verin. Yapacağınız harcamaya göre evinizin projesini hazırlayalım.

Sonra nereden başlayacağınıza karar verin. Müşterilerimizin çoğu bir medya odası ile başlıyor. Çarpıcı ve tam entegre bir medya odası inşa ediyoruz ve evin geri kalanını otomatikleştirmek için temel oluşturuyoruz.

Bazı müşterilerimiz aydınlatma gibi basit bir teknolojiyle başlamak istiyor. Aydınlatma sisteminizi otomatikleştirmek, başlamak için iyi bir yerdir.

Ne kadar kolay olduğunu ve ne kadar rahat olduğunu çabucak göreceksiniz, ve o rahatlığı göz önünde bulundurarak, evinizin geri kalanını da entegre şekilde akıllı eve dönüştüreceksiniz.

Detaylı bilgi, satış ve kurulum hakkında bizi arayabilirsiniz: 0324 515 00 76 – 0532 736 19 44

iletişim sayfamız için tıklayınız.